Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć w podatkach zniszczenia spowodowane powodzią

07 października 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Emilia Wolnowska

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć niezamortyzowaną część wartości początkowej tych składników majątku firmy, które zostały zniszczone i nie nadają się już do dalszej działalności.

Uszkodzenia budynków, sprzętu oraz towarów uniemożliwiły bądź znacząco ograniczyły prowadzenie działalności. Zniszczenia spowodowane powodzią dają jednak przedsiębiorcom możliwość zaliczenia strat do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione są ustawowe warunki. Sposób rozliczenia i ujęcia w kosztach podatkowych będzie zależał od kwalifikacji wydatków. Dla zdarzeń dotyczących usuwania skutków powodzi nie wprowadzono przy tym szczególnych przepisów i preferencji w zakresie możliwości zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy mają więc możliwość rozliczania wydatków ponoszonych w celu przywrócenia stanu sprzed zdarzenia na dotychczasowych zasadach.

Warunki, które trzeba spełnić

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje w sposób szczególny sposobu rozliczania strat powstałych na skutek nadzwyczajnych zdarzeń ani możliwości zaliczania ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Punktem wyjścia powinien więc być przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (art. 22...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12995

Wydanie: 12995

Spis treści
Zamów abonament